Кой от нас не мечтае за железни нерви и стоманена издръжливост? Наистина е възможно да укрепите нервната си система, твърдят лекарите. Например, с помощта на витамини.
Както отбелязват лекарите, няма витамини, които да са важни само за един конкретен орган или система – всички витамини и микроелементи влияят по един или друг начин на целия организъм.
Въпреки това, е потвърдено съществуването на редица заболявания на нервната система, които са свързани с дефицит на витамини от група В.
При липса на тиамин (витамин В1), човек развива мозъчно увреждане – енцефалопатия.
Тиаминът се съдържа в следните храни:
- Ядки
- Свинско
- Зърнени храни
- Птици
Хората, които са любители на екстремни монодиети, често страдат от липса на тиамин. Има и друга често срещана причина за липсата на този витамин: често не се получава достатъчно витамин В1 поради нарушено усвояване. Това се случва при тежки възпалителни заболявания на стомашно-чревния тракт и при тези, които използват твърде често абсорбенти.
Така че любителите на „детокс“ и „прочистване“ рискуват да спечелят нарушения на усвояването на витамини от група В и проблеми с нервите.
И също така се случва, че всичко е наред със стомашно-чревния тракт на човек и той се храни пълноценно, но витамин В1 все още се абсорбира слабо и нервната система страда. Проблемът е в магнезиевия дефицит.
Храни, съдържащи магнезий:
Витамините от група В обикновено са много важни за нервите. Например, с дефицит на витамини B6, B9 и B12 , нивото на хомоцистеин в организма се повишава – и в резултат на това рискът от болестта на Алцхаймер се увеличава.
Витамин B6 се съдържа в спанак, картофи, домати, череши и лимони. B9 може да се намери в аспержи, яйца, цвекло, броколи. И има много витамин В12 в карантия и в говежди черен дроб.
Антиоксидантните витамини С и Е също са много важни за нервната система.
Аскорбиновата киселина е много необходима на нашия мозък: тя потиска възпалителните процеси в клетките и предотвратява много невродегенеративни заболявания, включително Алцхаймер.
Витамин С може да се намери в следните храни:
- Цитруси
- Шипка
- Ябълка
Витамин Е също е много необходим за главата и нервите ни: една от основните му задачи са когнитивните функции на мозъка, способността да мислим, разбираме, вземаме решения.
Източници на витамин Е:
- Растително масло
- Бадем
- Манго
- Слънчогледови семки
Също така метаболитните процеси в мозъчната тъкан се влияят от микроелементи: фосфор, калций, магнезий, цинк, мед, манган. Освен това всички тези микроелементи работят заедно, всеки от елементите на веригата е важен.