Може ли да се пие кафе от хипертоници, необходимо ли е да се отслабва и как да се заменят захарта и солта?
Кръвното налягане (BP) трябва да бъде по-малко от 135/85 mm Hg. Всичко над 140/90 вече е над нормалното. При постоянно повишаване на кръвното налягане трябва да посетите лекар, да бъдете прегледани и ако е необходимо, да започнете лечение.
Отслабване и кръвно
С увеличаването на теглото се променя работата на ендокринната и нервната система. Започват да се произвеждат хормони, които повишават съдовия тонус, в резултат на което налягането започва да се повишава. Особено важно е да отслабнат за тези, които имат затлъстяване тип „ябълка“.
Има два вида разпределение на мастната тъкан в тялото: тя или е разположена основно подкожно в бедрата – тип „круша“, или максимално концентрирана около вътрешните органи (т.нар. висцерална мазнина) – тип „ябълка“. Вторият вариант има по-голям ефект върху развитието на сърдечно-съдови заболявания, захарен диабет. Висцералната мазнина е хормонално активна и произвежда вещества в кръвта, които повишават кръвното налягане, холестерола и захарта.
Обикновено обиколката на талията трябва да бъде по-малка от 94 см за мъжете и по-малко от 80 см за жените.
Резултатите от различни проучвания показват, че средно при човек, който е загубил 5 кг, систоличното кръвно налягане (горната граница) намалява с 4,5 mm Hg. При конкретен пациент може да намалее още повече – зависи от първоначалното тегло и кръвно налягане.
Най-важното за отслабването е да се ограничи калоричното съдържание на храната. Това е сериозен тест за тези, които обичат да ядат, но резултатът си заслужава. Ако средната енергийна стойност (калорично съдържание) на диетата е 1800-2400 kcal за жените и 2200-3000 kcal за мъжете, тогава за намаляване на теглото трябва да се намали с около 500-700 kcal. Оказва се, че средно диетата за отслабване на жените трябва да бъде в диапазона от 1200-1500 kcal на ден, за мъжете – 1500-2000 kcal.
Пийте вода умерено
Чаша вода преди хранене може да намали апетита ви. В допълнение, водата е в състояние да „активира“ работата на стомашно-чревния тракт, особено сутрин.
Въпреки това, при хипертония през зимата да трябва да пиете само около 1,8 литра течност на ден, през лятото – около 2,3 литра.
Избягвайте наденица и кисело зеле
Добавянето на сол към храната е вкусов навик, но в продуктите има достатъчно сол. Първоначално храната ще изглежда безвкусна, но вие свиквате с „новия“ вкус и ако след известно време се върнете към предишното количество сол, тоест трудно ще ви бъде да ядете такава храна, защото ще ви изглежда солена. За да разнообразите вкуса, можете да добавите някои подправки към ястията – например куркума, чесън, кардамон.
Максималното дневно количество натрий в храната трябва да бъде не повече от 2 грама (това е 5 грама сол). За да се вместите в тази норма, е необходимо не само да откажете да добавяте сол към готови ястия, но и кисели храни, кисели краставички, кисело зеле, пушена риба, консерви, колбаси, както и полуфабрикати и готови ястия – това не се знае колко сол има в тях. Такива „рамки“ могат да намалят налягането с 5-10 mm Hg.
В магазина минавайте транзит покрай сладкиши и сокове
При повишено кръвно налягане е необходимо да се избягват рафинираната захар и продуктите, в които има много – сокове, лимонади, кисели млека и извара с добавки.
Ако животът ви изглежда тъжен без захар, можете да я замените с естествени подсладители – стевия или артишок. Също така трябва да забравите храни с голямо количество лесно смилаеми въглехидрати – тоест с висок гликемичен индекс (кифлички, сладкиши, мед, бял ориз, картофи, корнфлейкс, шоколадови пръчици).
Ограничете се до чаша кафе дневно
Кофеинът има така наречения остър пресорен ефект, тоест след него налягането неизбежно ще се повиши. Ето защо кофеиновите напитки трябва да бъдат ограничени, особено ако кръвното е високо.
Вместо кафе можете да изберете билкови чайове, чай от червен хибискус (ако няма гастрит или язва на стомаха), цикория, какао или обикновена вода.
Карайте колело
Няколко сериозни проучвания потвърждават, че редовните аеробни упражнения са много подходящи за превенция и лечение на хипертония. На пациентите с хипертония се препоръчва да се движат поне половин час на ден (бързо ходене, колоездене, плуване). Продължителността и интензивността на такава дейност трябва да се увеличават постепенно – до 300 минути (5 часа) седмично при умерено интензивни натоварвания или до 150 минути (2,5 часа) с висока интензивност.
Освен това е важно да добавяте силови упражнения 2-3 пъти седмично – основното е да не прекалявате с натоварването. Можете да вземете малки дъмбели за 1-2 кг, но можете и без тях.
Спете достатъчно през нощта
Спазването на биологичните ритми е важно не само за тези, които страдат от хипертония, но и за всеки човек. На първо място, трябва да установите нощен сън – спете средно около 8 часа, лягайте преди полунощ (оптимално в 22-23 часа). Проветряването на спалнята през нощта, затъмнените завеси, отказването от джаджи и телевизия 1-2 часа преди лягане могат да подобрят качеството на нощния сън. По този начин мелатонинът, така нареченият „хормон на съня”, ще се произвежда по-добре, а нервната система ще работи безпроблемно и правилно ще регулира кръвното налягане и пулса.
Що се отнася до ползите от дневния сън, учените все още нямат ясен отговор. Според последните данни дневният сън може да бъде полезен за пациенти с хипертония – поради него кръвното налягане може да се понижи с 5-6 mmHg. Може би това се случва на фона на стабилизиране на нервната система по време на сън, казват кардиолозите. Въпреки това, в по-ранни проучвания, дневният сън при здрави хора, напротив, е свързан с развитието на хипертония.
Контролирайте стреса си
На фона на стресови ситуации в кръвта се отделят хормони, които повишават кръвното. По правило на фона на стрес възниква рязък скок на налягането, което води до инфаркти или инсулти.
За да се успокоите по някакъв начин, ще ви помогнат различни дихателни практики. Например, дишане, което се практикува в йога: затворете едната ноздра с палеца си, вдишайте за 5 секунди, след това затворете втората ноздра с пръст, освобождавайки първата, издишайте бавно, след това повторете, започвайки от другата ноздра. Медитацията и ароматерапията също могат да помогнат. Редовният общ масаж помага да се справите с емоциите, техниките за отпускане на тялото (например, редуващо се бавно и без трептения, за да се напрягате и след това напълно да отпуснете определена мускулна група на тялото, фокусирайки се върху процеса), както и вана с отвари от билки (липа, лайка и други) в края на работния ден.
В някои случаи не можете да направите без помощта на психолог или психотерапевт. Не се колебайте да се свържете със специалист, ако смятате, че сами не можете да се справите със стреса.
Кога да приемате лекарства?
Обикновено най-високите стойности на кръвното налягане са сутрин – по време на прехода от сън към будност, както и през деня. До вечерта налягането намалява, а през нощта е минимално, както, между другото, по време на дневния сън. Разбира се, може да расте по всяко време на деня – всичко зависи от психо-емоционален или физически стрес. Например, когато спортувате, такава реакция на тялото осигурява нуждата от мускули при повишен кръвен поток.
За всеки човек времето за прием на лекарството за намаляване на налягането е различно и се определя от лекуващия лекар. Ето защо кардиолозите и терапевтите препоръчват на пациентите да си водят дневник за промените в налягането сутрин и вечер. Защото силното повишаване на кръвното налягане рано сутрин често е свързано с риск от инсулт. При този вид хипертония, в допълнение към приемането на лекарства, е наложително да се коригира теглото, да се идентифицират и да се започне лечение на нарушения на дишането по време на сън (апнея) и като цяло да се нормализира нощния сън – понякога за това се предписват допълнителни лекарства.
Ако човек приема лекарства, следвайки горните препоръки за диета и начин на живот, тогава може да помислите за намаляване на дозата и дори да спрете някои лекарства. Но това не трябва да се прави самоволно от самия пациент, а само след консултация лекар.