Масло гхи

Гхи масло - как се прави и защо е полезно? Рецепти с масло гхи. Пречистено ггхи масло. Откъде да купим и каква е цената?

Маслото гхи (GHEE) е най-добрият избор за десерти и солени ястия, подходящо за пържене, печене, задушаване, а и за всеки вид готвене, освен незаменимия си вкус и неустоим аромат, то е много полезно и напълно достъпна алтернатива на всички не дотам полезни рафинирани мазнини.

Маслото гхи има златисто-кехлибарен цвят, сладостен аромат и превъзходен вкус. За разлика от обикновеното краве масло, маслото гхи има много по-дълъг срок на годност.

Как се прави гхи масло?

То се приготвя като се загрява на умерен до слаб огън около 45 минути и периодично отнемане на пяната. Маслото не трябва да е солено. При този процес водното съдържание постепенно се изпарява (което гарантира удължаване трайността на продукта), а млечният белтък се утаява на дъното и лекото му прегаряне придава неповторим сладостен вкус.

Трябва обаче стриктно да следите процеса, за да се запази златистият цвят: когато стане напълно прозрачно, се прецежда и тогава маслото е готово. Поради отнемането на млечните протеини маслото гхи може да се консумира от хора, алергични към лактозата.

В книгата си за аюрведа Шубра Кришан споделя за маслото гхи:

„Предпочитаното средство за аюрведично готвене е гхи (пречистено краве масло). Кехлибареното гхи е богато на антиоксиданти, бета-каротини и елиминира вредното въздействие на свободните радикали.

Маслото не съдържа хидрогенирани мазнини, като в същото време то притежава висока точка на димене и не прегаря така бързо, както обикновеното масло.

Билките и подправките, залети с гхи, лесно се усвояват от тялото, което прави всяко ястие още по-пълноценно.

Всъщност полезните свойства на гхи са толкова значителни, че аюрведа му дава статус на расаяна или изключително лечебна храна, която балансира тялото и ума и дарява с дълголетие.”

Ето няколко лесни рецепти, в които може да използвате гхи. А вие може да експериментирате и да замените кравето масло и рафинираните мазнини в ежедневието си с тази полезна и вкусна алтернатива.

Кексове, банички, хлябове, мъфини, сосове, яхнии, печива – развихрете се.

Рецепти с гхи масло

Миди с черупки, винен сос и Гхи

  • 800 гр почистени миди с черупки
  • 200 мл бяло сухо вино
  • Чесън
  • 80 гр гхи
  • Девесил или мащерка
  • Сол и пипер на вкус

В половината масло Гхи запържете чесъна, след минута прибавете виното, мидите и останалото Гхи, похлупете с капак. Готови са след около 5 минути или когато мидите се отворят, свалете от огъня, поръсете със сол, пипер и пресен девесил, мащерка или магданоз по ваш избор.

Разбъркайте и сервирайте с хубав хляб, сосът получен при готвенето е ароматен, вкусен и завладяващ. Резенче лимон по желание допълва аромата на масло и неустоими подправки.

Здравословни енергийни супер барчета или бонбони

  • 100 гр сурови ядки (орехи, бадеми, кашу, смесени или по ваш избор) накиснати за 4 часа и измити
  • 150 гр сушени плодове (смокини, фурми, стафиди, годжи бери, сливи, арония) накиснати за 30 минути и измити
  • 50 гр какао или рожков
  • 50 гр гхи на кубчета
  • Натурален екстракт от ванилия или друг аромат по избор (канела и др.)

Сложете ядките в кухненски робот и смелете 3-4 мин, добавете сушените плодове и смелете още малко, когато сместа е на много малки парченца добавете какаото(рожков), ванилията и маслото и разбийте за още няколко минути.

Оформете на топчета или в тавичка на блат с дебелина 1 -2 см, охладете за поне 1 час в хладилник.

Ако сте избрали мързеливия метод с блата, след охлаждане разрежете на кубчета или правоъгълници и готово.

Тези бонбони са не само страхотен десерт, а и здравословна закуска, която ще Ви даде много енергия.

Цена на масло гхи

Естерствено, цената на гхи маслото също има значение. По българските магазини може да се намери пречистено масло гхи с цена от 7,50 лв нагоре за 150гр., като цената може да достигне и 10-12 лева за същото количество.

Последно
Не пропускай