Поради постоянното използване на антисептици по време на пандемията, микробите нямат шанс, но в същото време ръцете ни страдат от изсушаване.
Днес миенето на ръцете се превърна в истински ритуал. Мием ги сутрин, следобед и вечер няколко пъти. След това нанасяме и антисептик с алкохолно съдържание 60-80% върху кожата.
Как да се погрижим за тях, за да предотвратим стягане и лющене?
Сапуните и дезинфектантите с високо съдържание на алкохол разрушават целостта на хидролипидната мантия на кожата. Хидролипидната мантия (водно-мазнина) е тънък, невидим филм, който се образува върху повърхността на епидермиса. Състои се от кератинизирани люспи, себум, аминокиселини, вода и други компоненти.
Най-просто казано, хидролипидната мантия е нашият естествен крем, който предпазва кожата от дехидратация, патогени и бактерии, свободни радикали и химически влияния.
Когато хидролипидната мантия е частично или напълно разрушена, кожата става уязвима. Страда от сухота, лющене, локално зачервяване, дразнене, обрив, а понякога и сърбеж.
Нежно почистване
Почистването на ръцете започва с използването на вода и сапун. Следователно водата трябва да е със стайна температура, а сапунът да има добър състав. Какво означава това?
Сапунът не трябва да съдържа парабени (всички върху парабени), силикони, алкохол, петролни продукти (минерално масло), синтетични аромати. Тези съставки изсушават и дразнят кожата.
Дайте предпочитание на сапун, който съдържа естествена основа и етерични масла (хвойна, лимон, мента), глицерин, d-пантенол, различни видове глина, фино смляна морска сол, екстракт от водорасли, алое вера, витамини А, С, Е.
Сапунът с натурални съставки не само нежно почиства кожата. Омекотява го, ускорява процеса на заздравяване на рани, пукнатини и др.
Терапия с горещ парафин
Терапията с горещ парафин е процедура, която овлажнява, омекотява и подхранва кожата на ръцете. Също така ускорява процесите на регенерация, подобрява лимфния поток и микроциркулацията на кръвта.
За да го завършите, ви е необходим козметичен парафин (150-200 g), който трябва да се разтопи. Това може да стане или в парафинова рафинерия, или в парна баня.
Оставете разтопения парафин да се охлади до удобна за ръцете ви температура. Не потапяйте ръцете си в горещ парафин, за да не получите изгаряния.
Докато чакате парафина да се охлади, ексфолирайте мъртвите клетки на кожата със скраб или пилинг. Ако нямате готов продукт под ръка, пригответе си домашен от 2 с.л. л. захар и 2-3 ч.л. течен негорещ мед. Можете да добавите няколко капки масло от чаено дърво към сместа, ако желаете. Нанесете тази скраб върху измитите ръце, като нежно масажирате и разтривате кожата.
Още един вариант за ексфолиране: с помощта на козметична четка или памучен тампон нанесете зехтин или друго масло върху почистената кожа на ръцете си и малко количество захар. Масажирайте всяка ръка по една минута. След това изплакнете с топла вода.
Парфинова терапия за ръцете стъпка по стъпка
След като вашите ръце са минали пилинг и са подхранени със здравословни съставки, е време да започнете парафиновата терапия.
Пригответе предварително две найлонови торбички за еднократна употреба и козметични ръкавици. Ако нямате козметични ръкавици, зимните плетени ръкавици са подходящи.
И така, какво трябва да направите?
- Внимателно потопете ръката си в течния парафин до ръката. 3-4 пъти от външната, след това 3-4 пъти с вътрешната страна. Дръжте ръката си в парафин за максимум 5 секунди.
- Когато на ръката ви се образува парафинова ръкавица, поставете ръката си в торбичка и след това в козметична (или зимна) ръкавица.
- Пуснете си любимия филм и изчакайте 40 минути.
След това свалете ръкавиците и торбичката, за да освободите ръцете си от парафина. Ще бъде лесно и напълно безболезнено да направите това. След това нанесете овлажнител/подхранващ крем върху кожата. Парафинотерапията може да се провежда не повече от веднъж седмично.
При наличие на инфекциозни кожни заболявания, порязвания, обриви, алергии, захарен диабет, заболявания на сърдечно-съдовата система, тази процедура не бива да се прави. Добре е да се консултирате с дерматолог, преди да я започнете.