Много е важно детето още в ранна възраст да се научи да прави разлика между месеци и сезони. Често родителите просто не обръщат внимание на това и така се стига до ситуации, при които децата вече са навършили 4-5 годинки, но все още не могат да различават сезоните и да изброяват месеците.
Разбира се, съществуват достатъчно креативни средства, с които можем да попълним този пропуск.
Кога да започне обучението?
Добре е да започнете да учите детето си на месеците от годината и сезоните още от 3-годишна възраст, тъй като по това време децата вече могат да различават метеорологичните явления. Тоест, те могат да определят кога вали дъжд или сняг, кога грее слънце, кога духа вятър и така нататък.
За да помогнете на детето да се научи да прави разлика между отделните сезони, насочете вниманието му към промените в заобикалящата природа: листата падат, вали сняг, цветята цъфтят и т.н.
Постепенно детето ще разшири своя кръгозор и разбиране си за това как се променят сезоните и ще започне да разбира какви дрехи трябва да се обличат през всеки един от тях.
На какво да научим детето до 1 година
Добиването на познания за четирите сезона трябва да стане преди научаването на имената на месеците от годината. Хубаво е разговорът да започне с това, какви метеорологични условия съпътстват сезоните и да се продължи с други характеристики. Така например, Дядо Коледа идва, когато има сняг, а на морето ходим когато навън е горещо и така нататък.
Разговорът следва да е допълнен с илюстрации и да е придружаван от коментарите на мама, баба, татко или друг възрастен, близък на детето.
След като си поговорите и вече мислите, че детето ви осъзнава разликата между отделните сезони, може да проверите, с помощта на рисунки, детски стихчета и песнички, в каква степен то е асимилирало подадената информация.
Много подходяща в това отношение е прекрасната книжка на Милка Игнатова, озаглавена „Със стихове и игри сезоните научи”. В нея се съдържа всичко необходимо, което да провокира интерес у детето и да го стимулира да научи повече за смяната на сезоните и техните характерни особености. Забавните игри, свързани с креативни занимания от типа на оцветяване, апликиране и други, ще направят обучението още по-приятно и забавно.
А след като малките палавници вече са усвоили добре най-основните неща за четирите сезона от годината, то тогава може да се премине и към заучаване на имената на 12-те месеца от годината. Най-лесно това ще се получи, ако ги разпределите на четири групи от по три месеца и ги свържете логично със съответния сезон.