Ако останете на студено дълго време и под въздействието на алкохол, можете да получите дълбока хипотермия, която може да доведе до внезапно спиране на кръвообращението, причинявайки загуба на съзнание и церебрална кома.
Затова е препоръчително да не носите метални бижута, тъй като в точката на контакт може да се получи измръзване на определена част от тялото.
Как да разпознаем хипотермията?
Можете да разберете, че човек е получил – хипотермия, като обърнете внимание на следните признаци : той е в съзнание, има учестено дишане, ускорен пулс, активен е и най-характерният симптом е наличие на мускулен тремор.
Етепи на хипотермия
Етап 1: Появяват се треска, слабост, умора и сънливост, развиват се фини (студени) мускулни тремори и настръхване.
Етап 2: студено треперене достига максимум, появява се повърхностно охлаждане, сънливостта преминава в разстройство на съзнанието.
Етап 3: Потискането на студените тръпки показва много опасна настинка (хипотермия), която може да доведе до спиране на дишането и сърцето. Човек може да е в безсъзнание. На този етап е наложително да се окаже спешна помощ.
Хипотермията може да бъде провокирана от следните фактори:
- Висока влажност (дори дълъг престой при температура от +5 – +8 ° С 0 , но при висока влажност може да причини хипотермия
- Вятър (наличието на вятър значително увеличава топлинните загуби)
- Хронични заболявания/прекомерна умора
- Консумация на алкохол
- Принадлежност към определени групи (деца, възрастни хора са особено чувствителни към действието на ниски температури поради особеностите на процесите на топлообмен в тялото)
- Носенето на тесни неудобни обувки, леки дрехи
Домашни грижи при хипотермия
Преместете човека в топла стая.
Успокойте го и обяснете следващите стъпки.
Обадете се на телефон 112 и следвайте инструкциите на диспечера.
Свалете студените или влажни дрехи от човека.
Дайте му топла безалкохолна напитка.
Покрийте с одеяло и останете с човека до пристигането на парамедиците.
При влошаване на състоянието му се обадете отново на 112.