Кой не би искал да може да чете мислите на хората? Въпреки че реално не е възможно, езикът на тялото може да ви помогне до голяма степен да разберете за какво мисли другия.
Силата на думите е неоспорима, но понякога думите имат една единствена цел – да прикрият истинските намерения. Кое е това, което остава недоизказано или умишлено скрито от вас?
Езикът на тялото е в пряка връзка с подсъзнанието, поради което често не осъзнаваме колко много се разкриваме. Движенията ни, жестовете, мимиките – издаваме твърде много и то без дори да говорим.
Ако искате да „четете” мислите на другите, вижте кои психологически трикове могат да ви бъдат полезни:
Следете погледа
Очите са най-големият източник на информация, който можем да използваме. Въпреки че има хора, които са отработили всеки детайл от поведението си, за да ви подведат, ако сте наблюдателни, ще разберете дали можете да се доверите.
Въртенето на очите е сигнал, че човекът срещу вас е отегчен и не ви приема на сериозно. Ако поглежда надясно и нагоре, той се опитва да ви излъже. По този начин се опитва да събуди въображението си, за да направи лъжите си по-правдоподобни. Ако гледа наляво и надолу, той се опитва да събере мислите си и да спомни важни факти.
Блуждаенето с поглед говори за безразличие, разсеяност и липса на интерес. Когато говорите, можете лесно да разберете за какво мисли другия, ако следите очите му. Когато не сте конкретни, той ще насочи погледа си по посока на това, което смята, че визирате.
Често кимане с глава
Честото кимане с глава всъщност не е знак за съгласие, а в повечето случаи – точно обратното. Събеседникът ви иска да изглежда така, сякаш е съгласен, но всъщност не е. Обикновено кимаме често и когато не се интересуваме от обсъжданата тема. В някои случаи с този жест показваме неволно, че не разбираме за какво ни говорят и има колебание дали ще се справим с поставената задача.
Така че, ако човекът срещу вас започне да кима усилено, забавете разговора и задайте въпросите си по различен начин. Или просто сменете темата, ако не е важно.
Симулиране на усмивка
Когато се усмихваме истински, очите и устата ни са в синхрон. За фалшивата усмивка е характерно, че очите остават сериозни. Бръчиците около тях показват именно, че другият е искрен в отношението си. Изкуствената усмивка не ни въздейства по никакъв начин и инстинктивно я приемаме просто като гримаса, а не като източник на емоции.
Стисната челюст
Тя показва, че човекът срещу вас е притеснен. Той се чувства неудобно, напрегнат е или е подложен на силен стрес. Възможно е това да е също защитна реакция, ако темата е неприятна.
Симулиране на емоции
Когато емоциите не са искрени, едната част на лицето е по-малко активна. Изражението на лицето лесно ще ви подскаже дали става въпрос за симулиране на емоция. Това може да е престорена радост, тъга, учудване.
Движенията на ръцете
Срамежливите хора вдигат ръка на височина под нивото на главата. Уверените хора вдигат високо ръка, за да привлекат вниманието.
Дланите
Когато сочат надолу, това означава, че човекът срещу нас е взискателен, изискващ и се опитва да получи нещо от нас. Ако сочат нагоре – говори за учудване, въпрос и нужда от изясняване.
Разстоянието
Когато някой има резерви към вас и не ви харесва, той спазва несъзнателно по-голямо разстояние между вас. Ако вие се приближите, той деликатно ще се отмести назад. Това също може да бъде защитна реакция.