Одрин е само на 3 километра от Гърция и на 17 километра от българската граница. Въпреки че е една от трите столици на Османската империя, той е по-малко популярен за туристите от Истанбул и Бурса, другите две исторически столици. Това, според нас, е голяма несправедливост спрямо града, тъй като той има голям потенциал за туризъм, а очарованието на Одрин е невероятно.
Една тридневна обиколка под мотото „Опознай Одрин“ може да бъде истинско проучване на скритите забележителности на града.
Малко история…
Смята се, че град Одрин е основан от траките още преди нашата ера. По-късно през 124 г., по време на пътуванията си в римските балкански провинции, градът е бил посетен от император Адриан. Той заповяда да бъде възстановен града и дава името си на него. До XI век Адрианопол е бил център на едноименната архиепископия на Константинополската патриаршия.
В началото на XIV век (1362 г.) османските турци превземат града и го превръщат в столица на младата империя (Бурса е първата столица на Османската държава). След като получава името Одрин, градът се превръща в европейската столица на Османската държава и остава такъв почти през целия век, докато Константинопол не е провъзгласен за новата столица(1453 г.).
Забележителности в Одрин
Селимийе джамия
Одрин най-вече е известен с джамията Селим или Селимийе джамия.
Квадратна джамия има един-единствен голям купол, по-голям от този на Св. София в Истанбул и четири тънки минарета, реално тя доминира в хоризонта на града. Построена от Синан, най-известният от османските архитекти през XVI век. И задължително трябва да се види тази религиозна забележителност.
Интересно!
Джамията е била с 1000 прозореца, но единият от тях е зазидан, днес е само с 999 прозореца. Тя е с най-високите минарета в Турция – цели 70,9 метра. Джамията Селим е най-голямата от всички османски архитектурни джамии. Одрин се идентифицира с този великолепен комплекс.
Местните власти се оплакват, че повечето туристи, които посещават града, ограничават посещенията си само до Селим джамия, без да посетят нищо друго.
Музеят на здравето
Но градът има и други паметници от времето на османското величие, като например болничният комплекс на Султан Байезид II Кюлие, наричан още Музей на здравето. Това е вторият най-посещаван исторически обект в Одрин, след джамията Селим.
Открит е през 1488 г. от Султан Байезид II Кюлие, който е лекувал тук пациентите, а до болницата е имало медицинско училище. Болницата и училището формират един от най-важните медицински центрове в Близкия изток. Както сочи ЮНЕСКО, комплексът „илюстрира значителния крайъгълен камък по пътя към модерната болница …А акустиката на сградата подкрепя лечението на болните с музика и звука на водата. “
Синагогата
Мултикултурализмът също се възражда в града, който е част от това османско наследство. В града има и синагога. Това несъмнено е безценен актив за туризма на града, тъй като не е трудно да си представим, че евреите от целия свят правят обиколки, които започват от Истанбул, продължават в Одрин и завършват в Солун, следвайки следите на предците си в тези три града.
Българските църкви
Освен синагогата в града има и две български църкви. За съжаление гърците и българите, живеещи в граничните райони, идват в Одрин с търговски цели и нямат голям интерес към това, което градът има като туристически забележителности.
Одрин предлага едни от най-добрите исторически паметници, разкриващи османското наследство. Очевидно е и, че Одрин е много по-евтин от Истанбул, което представлява отличен избор за пътуване през уикенда за тези, които живеят в Истанбул, на 2,5 часа път с кола от европейската част на града.
Мултикултурният град на мощите на османската епоха, Одрин, който е бил столица на Османската империя в продължение на 92 години, е чудесно място за любителите на старинната архитектура. Посетителите тук могат да се разхождат дълго край реките, покрити с исторически каменни мостове, наслаждавайки се на вкусна храна и напитки в спокойна атмосфера.
Повече за забележителностите в Одрин в портала, посветен на града Odrin.info.