Как да разпознаем емоционално нестабилните хора още от първите им няколко изречения

Да губим контрол над емоциите си от време на време не е толкова лошо. Когато обаче нестабилните емоции пречат на качеството ни на живот, това става проблематично.

Емоционалната нестабилност може да се разгледа като заболяване с различни модели на негативно поведение, крайни настроения, нереална представа за себе си.

Емоционално нестабилните хора често реагират със силни емоции на незначителни теми, което затруднява комуникацията и влошава отношенията. Тези емоции в крайна сметка натоварват и двете страни и носят стрес, което затруднява общуването и изграждането на доверие.

Хората, които са емоционално нестабилни, трудно поддържат емоционалния си баланс. Непрекъснато влизат в ролята на жертва, служат си със заплахи, манипулират ви и поставят условия. Те взимат внезапни решения, без да обмислят последствията. Страдат от изблици на гняв, имат склонност към лоши навици и са изключително недоверчиви.

Въпреки че на пръв поглед изглежда лесно да ги разпознаете, понякога това се случва, когато вече сте въвлечени в по-близки отношения с тях.

Не казваме, че не трябва да общувате с емоционално нестабилни хора, но поне е добре да бъдете подготвени какво можете да очаквате от тях. Те често са свръх подозрителни, ревниви, агресивни, сприхави и негативни. Трудно е да им помогнете, защото повечето от тях смятат, че нямат проблем.

Ако искате да си спестите разочарованията, вижте как да разпознаете емоционално нестабилните хора още от първите им няколко изречения:

  1. „Винаги съм губещ”

Емоционално нестабилните хора действително смятат, че винаги са губещи в живота. Те се вглеждат само в неуспехите си. Обвиняват се непрекъснато за грешките и това ги парализира от страх. Влизат в порочен кръг, от който не могат да излязат.

Силно негативни, с ниско самочувствие и страх от провал, този тип хора са истинско изпитание. Те могат да провалят деня ви, да развалят настроението ви и да ви изпълнят с напрежение. Без да осъзнавате, се въвличате в техните проблеми, мислите непрекъснато как да им помогнете и забравяте за собствените си нужди.

  1. „Всички са срещу мен”

Емоционално нестабилните хора смятат, че всички са против тях. Те търсят доказателства за това, вглеждайки се във всяко действие и дума. Приемат всичко лично, обиждат се за най-малкото и влизат в нападателен режим. Ако им обърнете малко внимание, започват да се оплакват, да говорят против другите и да ги обиждат. Параноята им пречи да установят нормални отношения, защото те наистина вярват, че всички са против тях.

  1. „Не знам какво да правя с живота си”

Това изречение показва несигурност и усещане за загуба на контрол над живота. Когато човек е емоционално нестабилен, той изпитва непрекъснато безпокойство. Страхува се от утрешния ден, няма ясни цели, потъва в депресия и това му носи усещане за безнадеждност.

Апатията и страхът могат да влошат качеството на живот до такава степен, че човек действително да не знае какво да прави с живота си. Така че, ако чуете това изречение, бъдете нащрек. Ако човекът ви е близък, се опитайте да помогнете. Ако току-що сте се запознали, по-добре запазете дистанция.

  1. „Никой не ме разбира”

Когато някой смята, че никой не го разбира, обикновено има проблем с изразяването на емоциите си. Той действително се чувства самотен и предпочита да се дистанцира, отколкото да търси нови приятелства. Изолацията допълнително задълбочава емоционалните му проблеми.

  1. „Никой не ме харесва”

Емоционално нестабилните хора не са душата на компанията и обикновено трудно създават приятелства. Те не могат да се отпуснат истински и да бъдат себе си. Непрекъснато влизат в роли, не могат да намерят точните думи и се чувстват напрегнати. Успяват да изнервят и хората около себе си, карайки ги да се чувстват объркани.

  1. „Нямам желание за нищо”

Емоционално нестабилният човек рядко се чувства щастлив. Той не успява да усети радостта от живота. Не умее да се забавлява. Не се вълнува от нищо. Няма хобита. Не се опитва да се издигне в работата. Рядко има интерес и към парите. Проявява всички признаци на дълбока депресия.

  1. „Всички говорят лошо зад гърба ми”

Това просто не е възможно, тъй като хората имат достатъчно свои проблеми, за да обсъждат непрекъснато някого. Тази параноя може да придобие сериозни размери, ако емоционално нестабилният човек се затвори в себе си. В случай че няма кой да му даде реална представа за случващото се около него, той ще започне да мисли непрекъснато за това какво говорят другите за него.

  1. „Животът се опитва да ме смачка”

Животът не се опитва да смачка никого. В зависимост от това дали сме позитивно или негативно настроени, виждаме трудностите като предизвикателства или като безизходица. Силният човек обикновено се справя със същите несгоди като емоционално нестабилния, без дори да ги забелязва. Когато човек се вторачи само в проблемите, не вижда хубавите неща, които му се случват.

  1. „Всички рано или късно ме изоставят”

Много често емоционално нестабилните хора се фокусират нездраво върху партньора си. Те смятат, че той в никакъв случай не трябва да ги напусне. Това за съжаление ги тласка към емоционална зависимост. Търсят одобрение за всичко, опитват се да контролират действията на човека до тях, ревнуват и обсебват. Колкото повече се влошават отношенията, толкова по-обсебващи стават те.

Понякога емоционално нестабилните хора сменят често партньорите си, защото им е много трудно да живеят сами. Те чувстват постоянна празнота, която се опитват да запълнят с нови вълнения. И в двата случая не са в състояние да поддържат здрава връзка.

  1. „Не харесвам нищо в себе си”

Ниското самочувствие е в основата на проблемите на емоционално нестабилните хора. Те действително смятат, че не са достойни да имат хубав живот, много приятели, добра кариера. Мислят само за недостатъците си, дори ги преувеличават. Ако някой им направи комплимент, смятат, че ги лъже.

В заключение можем да кажем, че на всички понякога ни е трудно да контролираме емоциите си. Емоционално нестабилните хора обаче могат да плачат неудържимо и в следващия момент да се смеят с глас. Може дори да избухнат в смях в най-неподходящи момент. Дори малък дискомфорт може да предизвика драстична промяна в настроението им и силен емоционален изблик.

Последно
Не пропускай