Цирей е гнойно възпаление на космените фоликули, съединителната тъкан. Циреи могат да се появят и под влияние на стафилококус ауреус. Ето защо, за да се предотврати разпространението на инфекцията и нейното проникване в по-дълбоки тъкани и органи на човек, е важно циреите да се лекуват своевременно и компетентно, като те не трябва да се изстискват или отварят насилствено.
Циреят може да се появи на почти всяка част на тялото, с изключение на дланите, стъпалата и пръстите. Причините за възникването са много.
Ето някои от тях:
- Неспазване на основните хигиенни правила
- Хипотермия
- Отслабена имунна система
- Увреждане на кожата
Обобщавайки, можем да кажем с увереност, че основната причина за фурункулоза е мръсотията и студът. Може да се появи при всеки човек. Много хора се опитват веднага да се отърват от цирея, като притискат или третират с нещо възпаленото място.
Всичко, което може да се направи у дома, е да се осигури бързото узряване на цирея. Не забравяйте, че болестта гнезди вътре в тялото, така че е важно да се въздейства не само отвън. Ето какво трябва да знаете:
- Необходимо е да се укрепи тялото с различни имуностимулиращи лекарства, които ще повишат защитните му функции.
- Важно е да се пречисти кръвта.
- Действайте директно върху възпалената област.
В случай на обостряне, трябва спешно да потърсите професионална помощ от лекар, който ще предпише цялостно лечение, включително антибиотици.
Първата домашна помощ при лечението на цирей е насочена към облекчаване на болката, ускоряване на съзряването му и изтегляне на гнойта. За да направите това, можете да правите топли компреси.
Процедурата се извършва по следния начин:
Накиснете кърпа в гореща вода и нанесете върху засегнатата област. Поставете я отгоре.
Този метод ще помогне не само за облекчаване на болката, но и ще ускори кръвообращението, което ще допринесе за ранното узряване на цирея, а също така ще помогне в борбата срещу инфекцията.
Ето още няколко съвета:
Ако циреят е в част от тялото, която може да се потопи в топла вода , направете топла вана и добавете морска сол.
Освен това, когато лекувате цирей, използвайте готови или самостоятелно приготвени мехлеми. Именно те допринасят за образуването на главата на цирея, след което гнойта се отваря и изтича. Ще помогне мехлемът ихтиол.
За да приготвите домашен мехлем, смесете: 1 ч.л. куркума, 1/2 ч.ч. джинджифил, 1 с.л. л. натурален мед, малко сол. Нанесете получения мехлем върху цирея и увийте с марля. След като мехлемът за лечение на цирея се нанесе върху болното място и се увие в марля, увийте мястото с найлоново фолио и отново с бинт или марля.
Друг ефективен мехлем се приготвя, както следва: разтопете листа от алое, смърчова смола, катран и масло на водна баня. Всички компоненти се вземат в равни пропорции, изходът е кремообразна маса.
Много полезна при лечение и профилактика на циреи е бирената мая. Можете да я закупите в най-близката аптека. Пие се три пъти на ден по 1 таблетка.
Също така, за профилактика на фурункулоза, лекарите по традиционна медицина препоръчват да се пие прясно изцеден сок от коприва – 1 път на ден, 1 супена лъжица.