Не е страшно, ако не ходите на йога или образователни курсове, но пък четете книги за саморазвитие. Страшно е, когато станеш напълно безразличен към себе си.
В днешно време цари култът към „постижението“: всеки мисли само как да стане по-висок, по-бърз, по-силен и по-добър.
Да бъдеш в крак с другите в този безкраен маратон на успеха е много трудно. Волю-неволю, всеки от нас понякога може да си помисли, че нещо не е наред с него – че не се развива, а всички жители на планетата вече не са научили петнадесетия си чужд език и стават в 5 сутринта.
Но как да разберете, че наистина сте започнали да деградирате? Ето отговорът на психолозите.
Деградация (от лат. degradatio – постепенно намаляване) означава постепенно влошаване, загуба на ценни свойства и качества.
Ясни признаци на деградация на личността
- Загуба на интерес към външния вид: патологично „безразличие“ към това дали косата е измита, сресана ли е, спретнати ли са дрехите. За човек е без значение дали ще си сложи дънки с дупки, може да ходи със седмици в едни и същи (непрани) дрехи.
- Загуба на интерес към живота: събитията престават да вълнуват човек, наблюдава се фоново състояние на апатия , безразличие, униние.
- Изостряне на егоцентризма: включва се състоянието „капризно дете“, което обикновено изразява регресивно поведение, при което също се проявява инфантилизъм и слабоволна безотговорна позиция („не мога да направя нищо“, „не зависи от мен“ и т.н.)
- Стесняване на кръга от интереси и обхвата на потребностите до минимум: човек сякаш си слага капаци, за да не вижда света около себе си и хората. Той започва да избягва обществото, срещи с познати и така нататък. Крайната степен е загубата на връзка с реалността и оттеглянето в илюзорния свят, което е типично за шизофреничното разстройство.
- Появата на натрапчиви движения, стереотипи. Например, човек упорито избира едни и същи маршрути, създава ритуали преди да напусне къщата, гледа едни и същи филми многократно.
- Отклоняване в зависимост: понякога именно с тази точка започва общата деградация на личността, а понякога е обратното – тя е резултатът от общото депресивно състояние. Алкохолът и цигарите ни превземат и полека-лека ни убиват.