Много родители дори не се замислят, че колкото повече дават на децата си, толкова по-малко те се стремят към независимост и като цяло научават по-малко важни за по-нататъшното си развитие неща. Разбира се, всички ние желаем на децата си само щастие, но понякога нашата свръхзакрила, прекомерна грижа и помощ ги превръща в зависими и мързеливи хора. Ако искате да избегнете това, опитайте се да следвате тези съвети на психолозите.
Физическа независимост
Започнете да забелязвате към какво се стреми вашето дете. Оставете го само да направи първата крачка – да си събуете чорапите, да отиде до магазина и т.н. Щом видите, че детето може да направи нещо само – нека го направи.
Мобилност
Прекарвайте колкото се може повече време с детето си на улицата, ходете на походи, запишете го в спортни секции. Мобилността убива мързела!
Добра семейна атмосфера
Това е много важно! Ако всички в семейството постоянно ругаят, нервират се и се карат, тогава как да говорим за независимост? Всяко дете има нужда от дом, където да иска да се върне, където го чакат и обичат! Опитайте се да оставите всичките си неуспехи и проблеми извън входната врата на жилището!
Общуване в семейството
Толкова е хубаво да се съберете с цялото семейство и например, да обсъдите изминалия ден, да си спомните забавни случки от живота и дори просто да играете на някоя настолна игра или да обядвате заедно на една маса!
Ясни граници на позволеното и недвусмисленост на вашите действия
Ако сте забранили на детето си да прави нещо, а след това изведнъж сте го съжалили и сте се отказали от забраната – трябва да знаете, че така подкопавате авторитета си. Трябва да има ясни граници на позволеното, които детето да не прекрачва. И ако сте обещали или забранили нещо, думата ви трябва да е твърда!
Ето още няколко неща, които трябва да правите, за да помогнете на детето да придобие независимост:
- Винаги заемайте страната на детето
- Не прекъсвайте, когато детето иска да ви каже нещо
- Водете здравословен начин на живот
- Не му се карайте за училищните оценки
- Хвалете детето за успехите
- Не лъжете детето;
- Не срамувайте от него и не го унижавайте
- Говорете на всякакви теми
- Намалете семейния стрес
- Посещавайте културни места с детето си
- Не сравнявайте детето си с другите