Вече знаем, че билките и подправките са мощни антибиотици и като редовно ги добавяме към храната си в малки дози, можем да засилим имунната си система!
А също така и да намалим клетъчното възпаление и да поддържаме оптимален баланс между „добрите“ и „лошите“ микроби в тялото.
Добавянето на повече подправки към менюто е един от начините да увеличите количеството полифеноли, мощни антиоксиданти, които неутрализират свободните радикали, генерирани от постоянното излагане на слънце и антимикробни агенти.
Ето списък с топ 5 подправки с високо съдържание на полифеноли и няколко съвета как да разнообразите диетата си с тях.
Риган – срещу микроби
Риганът е символ на италианската кухня – нито една пица или сос за паста не може без него. Но можете да добавите риган не само към пицата, а и към бърканите яйца, зеленчуковите супи, салатни дресинги и други ястия.
Не всички харесват сладкия му вкус, затова е по-добре да слагаме по малко. Хората, които ядат риган получават допълнителна антипаразитна и противодиабетна защита. Ето затова не е изненадващо, че риганът се използва от древни времена за борба с инфекциите.
Розмарин – тонизира
Розмаринът придава добър вкус на ястия, приготвени във фурната, печени кореноплодни зеленчуци, може да бъде натрит върху месо и маринати или поръсен върху риба.
Той е тонизиращо и стягащо средство. При редовна употреба е в състояние да облекчи стреса, нервното напрежение, да подобри състоянието на невроза, да се пребори с общо изтощение и половата слабост.
Мащерка при настинка
Мащерката е още една от най-популярните средиземноморски подправки. Може да се използва както ригана.
Добавя се към салатни дресинги, супи, яхнии, пържени картофи, всички ястия с яйца, чеснов хляб, сосове за паста и др.
Изследователи от Калифорнийския университет смятат, че мащерката е сходна по антиоксидантна активност с витамин Е.
Куркума против рак
Куркумата най-често се свързва с индийската кухня. Към кърито със зеленчуци, месо, риба, яйца или леща се добавя една лъжица куркума, заедно с други къри подправки като кимион, смлян кориандър, джинджифил и чесън. Може да я ползвате и като добавка към супи, яхнии и други.
Според последните изследвания, куркуминът помага за потискане на раковите клетки. При експериментите 80% от злокачествените клетки на рак на простатата се самоунищожават под въздействието на куркумина.
Салвия срещу възпаление
Салвията върви добре с печени зеленчуци, месо и риба.Добавете щипка сушен градински чай към ястия с паста, както и към всякакви супи или яхнии. Най-хубавото е, че градинският чай помага и при настинки и възпалено гърло.