Зимното време може да причини значителни щети на вашата бетонни повърхности. С качествено оборудване за снегопочистване и предприемането на някои стъпки за грижа можете да си спестите много пари в дългосрочен план.
Редовното почистване на снега и леда през зимата е най-важният компонент от зимната поддръжка на вашата алея. С натрупването на сняг и лед има няколко начина, по които могат да настъпят щети. Ето защо е важно да помислите за предстоящите зимни изпитания още сега и да изградите своята зимна стратегия.
Ето и шест бързи съвета за поддържане на вашата алея през зимата:
- Запълнете пукнатините
Дъждът и снегът задълбочават пукнатините в бетонната повърхност, поради което е важно те да бъдат запълнени още през сухото време. Когато има вдлъбнатини по алеята, те позволяват на водата да проникне в тях. След като тази влага замръзне, тя ще се разшири и ще направи пукнатината още по-широка.
Редовно проверявайте алеята си за пукнатини и защитете повърхността преди снежния сезон. Те ще ви създадат сериозен проблем и при снегопочистването, независимо от вида на метода, който използвате.
Освен запълването на дупките и пукнатините, трябва и да запечатате твърдите повърхности, за да предотвратите навлизането на вода в тях.
- Отстранете петната
Когато има петна по алеята, е много вероятно да има химикали, които причиняват щети. Маслените петна, например, влошават състоянието на бетона. Има методи, чрез които се премахват натрупалите се частици по повърхността.
- Използвайте специална лопата за сняг
Ако се налага да използвате лопата за сняг, изберете такава с гумена лайсна. Особено избягвайте метални лопати с остър връх за разбиване на лед. Те могат да повредят вашата настилка.
- Избягвайте използването на химикали за размразяване
Химикалите за размразяване могат да повредят повърхността на вашата алея. Въпреки че е важно да сте сигурни в безопасното си предвижване по нея, има и по-екологични и щадящи алтернативи. Пясъкът, например, ще увеличи сцеплението, без да причини вреди.
- Използвайте правилното оборудване за снегопочистване
Когато избирате вашето оборудване за снегопочистване, помислете дали имате труднодостъпни места, завои и много извивки. Ако разполагате с паркинг с много повдигнати островчета, ще трябва да обозначите по някакъв начин тези проблемни зони. Препоръчително е да направите същото и ако имате озеленени площи с малки храсти, бордюри и декорации. Това е особено важно, ако използвате снегорин за първи път.
- Отстранете снега възможно най-бързо
Кога е най-доброто време за снегопочистване? Препоръчително е да направите това веднага след снеговалежа. Не е изключено да се наложи да почистите два, три пъти в по-тежките дни.
Ако оставите снега прекалено дълго в студените дни, той ще стане твърд, сух и покрит с кора. При по-ниски температури пък ще се превърне в киша. Свършете работата си по-скоро и тя ще бъде по-малко натоварваща за вас.
Можете да наемете и професионалисти, но ако имотът ви е голям, инвестицията в собствен снегорин ще ви се изплати във времето. Можете да закупите и отделни приставки за снегопочистване, които да монтирате сами.
Когато се грижите сами за зимната си поддръжка, не само пестите пари в дългосрочен план, но и работите според собствения си график.